W niedzielę, 15 listopada Grzegorz Nieradka otrzymał propozycję pracy w Kancelarii Sejmu Rzeczypospolitej Polskiej. Podczas spotkania w Sejmie z Panią Anetą Kordowską – Dyrektorem Generalnym Gabinetu Marszałka – dnia 20 listopada 2015 roku radny Rady Miejskiej w Iwoniczu-Zdroju i koordynator kampanii internetowej Prawa i Sprawiedliwości w wyborach parlamentarnych 2015 podpisał umowę o pracę obejmując stanowisko Asystenta Marszałka Sejmu RP, Marka Kuchcińskiego w Zespole Analityczno-Doradczym Marszałka Sejmu.
Miesiąc: listopad 2015
Zwycięska Misja Pułkownika Ryszarda Kuklińskiego
Radny RM w Iwoniczu-Zdroju Grzegorz Nieradka i Przewodniczący RM Otwocka Jarosław Margielski po odsłonięciu tablicy z nazwą ulicy im. Pułkownika Ryszarda Kuklińskiego w Otwocku
W sobotę, 7 listopada 2015 r., w Otwocku, Zakręcie, Emowie i Wiązownie pod Warszawą odbyły się uroczyste obchody, upamiętniające postać pułkownika Ryszarda Kuklińskiego. Na zaproszenie Społecznego Komitetu Budowy Pomnika płk. Ryszarda Jerzego Kuklińskiego w Wiązownie i Współtwórców Ogólnopolskiej Konferencji „Pomnik Symboliczny – Pułkownik Kukliński – Zwycięska Misja” w obchodach wziął udział Grzegorz Nieradka, Radny Rady Miejskiej w Iwoniczu-Zdroju i organizator Obywatelskiej Warty Honorowej dla Pułkownika Ryszarda Kuklińskiego w Krakowie.
W wigilię uroczystości poświęconych pułkownikowi Kuklińskiemu, w Otwocku odbyła się projekcja filmu sensacyjnego „Jack Strong” w reżyserii Władysława Pasikowskiego, opowiadającego o dokonaniach Kuklińskiego. Na specjalne zaproszenie Pani Małgorzaty Kupiszewskiej, głównej organizatorki ogólnopolskich obchodów, Grzegorz Nieradka spotkał się z widzami i opowiedział o tym, jak zaczęła się jego przygoda z płk. Ryszardem Kuklińskim. Podkreślił konieczność zadbania o przekazywanie prawdy historycznej w domu i szkole, zwracając uwagę na wielki wkład Prezydenta Lecha Kaczyńskiego w kształtowanie postaw patriotycznych i pielęgnowanie pamięci narodowej. Opowiedział również, w jakich okolicznościach zorganizował Obywatelską Wartę Honorową, której owocem było wystosowanie i podpisanie listu do Konsulatu Stanów Zjednoczonych w trosce o należyte zabezpieczenie pomnika Bohatera dwóch Narodów w krakowskim Parku im. dr. Henryka Jordana. Wystąpienie radnego Iwonicza-Zdroju zostało przyjęte w otwockim kinie burzą oklasków.
Następnego dnia, w sobotę o godz. 9.30 od odśpiewania wszystkich czterech zwrotek Polskiego Hymnu Narodowego rozpoczęła się uroczystość nadania nowej ulicy w Otwocku imienia Pułkownika Ryszarda Kuklińskiego. Wśród uczestników obecni byli: Przewodniczący Rady Miasta Otwocka Jarosław Margielski, Prezydent Otwocka Zbigniew Szczepaniak, główna organizatorka Małgorzata Kupiszewska, uczniowie szkół mundurowych, przedstawiciele mediów oraz goście z całej Polski.
Goście z całej Polski przybyli na uroczystość nadania ulicy w Otwocku imienia Pułkownika Ryszarda Kuklińskiego
Władze miasta Otwocka, goście z całej Polski i uczniowie szkół mundurowych po uroczystości nadania ulicy imienia Pułkownika Ryszarda Kuklińskiego
Po akcie odsłonięcia tablicy z nową nazwą ulicy uczestnicy uroczystości udali się do Zakrętu, gdzie o godz. 10.30 w kościele pw. Św. Pawła Apostoła rozpoczął się koncert w wykonaniu R. Grudnia (organy) i K. Laskowskiego (trąbka). Po koncercie o godz. 11.00 rozpoczęła się Msza Święta koncelebrowana z udziałem J.E. ks. Biskupa Łowickiego (Seniora) Józefa Zawitkowskiego, który wygłosił okolicznościową homilię.
J.E. ks. Biskup Łowicki Senior Józef Zawitkowski sprawuje Mszę Świętą w intencji śp. Ryszarda Kuklińskiego, jego żony i synów
Podniosła uroczystość po zakończeniu Eucharystii przeniosła się na plac przykościelny, gdzie dokonano aktu odsłonięcia pomnika z tablicą, poświęconego pułkownikowi Ryszardowi Kuklińskiemu. Jako pierwszy głos zabrał Roman Barszcz, przyjaciel Ryszarda Kuklińskiego. Swoją obecnością wszystkich zebranych zaszczycił płk. Andrzej Pawlikowski, Doradca Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej Andrzeja Dudy, który odczytał list od Prezydenta skierowany do Komitetu Organizacyjnego i uczestników uroczystych obchodów. Następnie głos zabrał wiceambasador Stanów Zjednoczonych, Radca Minister John Law. Biskup Senior poświęcił i ucałował pamiątkowy kamień, po czym liczne delegacje, w tym oficjalne Prezydenta RP i Stanów Zjednoczonych, złożyły kwiaty.
Społeczny Komitet na czele z Małgorzatą Kupiszewską i Romanem Barszczem składa kwiaty pod pomnikiem poświęconym pułkownikowi Kuklińskiemu w Zakręcie
Kapłani na czele z ks. Biskupem Józefem Zawitkowskim oddają hołd pułkownikowi Ryszardowi Kuklińskiemu
Kolejnym punktem obchodów poświęconych Ryszardowi Kuklińskiemu była wizyta przyjaciół w domu państwa Barszczów w Emowie. W tym prywatnym spotkaniu udział wziął radny Grzegorz Nieradka, któremu Roman Barszcz osobiście podziękował za zorganizowanie Obywatelskiej Warty Honorowej w obronie pułkownika Kuklińskiego w Krakowie. Następnie gospodarz zaprowadził swoich gości do pokoju, w którym mieszkał Ryszard Kukliński i opowiedział o swojej przyjaźni z pułkownikiem, pokazując mnóstwo zdjęć i cennych pamiątek.
Grzegorz Nieradka i Roman Barszcz w pokoju Ryszarda Kuklińskiego w domu państwa Barszczów w Emowie pod Warszawą
Grzegorz Nieradka w domu Państwa Barszczów w Emowie pod Warszawą
Po spotkaniu przy herbacie wszyscy udali się do „Zajazdu u Mikulskich”, gdzie o godz. 15.00 rozpoczęła się ogólnopolska konferencja naukowa poświęcona osobie Ryszarda Kuklińskiego pod przewodnictwem wybitnego profesora Jana Żaryna. Wcześniej jednak nastąpiło rozstrzygnięcie konkursu historycznego dla młodzieży gimnazjalnej powiatu otwockiego, w którym wzięło udział blisko stu uczestników. Przyznano dwa pierwsze miejsca i trzy trzecie miejsca, nagrodę pieniężną ufundował Przewodniczący rady Miasta Otwocka Jarosław Margielski i Przewodnicząca Związku Nauczycieli Języka Polskiego i Pedagogów w Niemczech Liliana Barejko – Knops. Najlepiej wypadło Gimnazjum Publiczne im. Jana Pawła II w Gliniance. Czworo uczniów ze szkoły uplasowało się w ścisłym finale. Nauczyciel historii Jacek Jan Kołakowski otrzymał od Starosty powiatu otwockiego nagrodę pieniężną. Plakat Wojciecha Korkucia wygrał natomiast ogólnopolski konkurs „Pułkownik Kukliński zwycięska misja”. Jemu przypadła w udziale nagroda Wójta Gminy Wiązowna.
Uczniowie klas gimnazjalnych podczas rozdania nagród w konkursie historycznym w Wiązownie pod Warszawą
Po wręczeniu nagród prof. Jan Żaryn zainaugurował konferencję. Pierwszy wykład pt. „Szpiegostwo i szpiedzy, czyli spiskowe wersje historii” wygłosił prof. Tomasz Panfil. „Homo sovieticus – człowiek zniewolony” to temat wykładu dr. hab. Józefa Brynkusa. Michał Siwiec-Cielebon w referacie „Między zdradą a honorem oficera” wyjaśnił motywy, jakimi kierował się Ryszard Kukliński podejmując się swojej misji. Kolejni prelegenci to płk. Piotr Wroński „Dylematy oficera” oraz Kajetan Rajski „Z ojca na syna, czyli patriotyzm dziedziczny”. Prezes Fundacji „Łączka” Tadeusz Płużański wygłosił wykład zatytułowany „Pułkownik Kukliński – ostatni żołnierz wyklęty”, a zaraz po nim głos zabrał prof. Tadeusz Wolsza ze swoim wykładem „Przebić żelazną kurtynę”. Jako ostatni wystąpił redaktor „wSieci Historia” Tomasz Łysiak. Tematem jego wykładu był „Archetyp żołnierza niezłomnego na drodze do Niepodległości”.
Wystąpienia podczas konferencji naukowej w Wiązownie pod Warszawą
Po wykładach ogłoszona została przerwa kawowa, po której odbyła się dyskusja prowadzona przez redaktora Bogdana Rymanowskiego.
Radny Grzegorz Nieradka i prof. Jan Żaryn (Senator RP) w przerwie kawowej. W oczekiwaniu na dyskusję
Do dyskusji, oprócz wykładowców, zaproszeni zostali również Małgorzata Kupiszewska, Dorota Czudowska i Grzegorz Nieradka, który przedstawiony został jako strażnik pułkownika Kuklińskiego. Radny opowiedział o tym, jak rozpoczęła się jego przygoda z pułkownikiem Kuklińskim, relacjonując wydarzenia z 2014 roku i przedstawiając okoliczności zorganizowania Obywatelskiej Warty Honorowej w Krakowie w obronie Ryszarda Kuklińskiego. Wystąpienie nagrodzone zostało brawami.
Grzegorz Nieradka podczas dyskusji poświęconej osobie Ryszarda Kuklińskiego
Dyskusja po konferencji naukowej poświęcona osobie Ryszarda Kuklińskiego
Głos w dyskusji prowadzonej przez red. Bogdana Rymanowskiego zabiera Grzegorz Nieradka
Warto dodać, że całość dyskusji transmitowana była na żywo, a dzisiaj można obejrzeć jej przebieg na poniższym filmie.
Na zakończenie obchodów uczestnicy całodniowych uroczystości wysłuchali koncertu patriotycznego w wykonaniu A. Sajdaka, a następnie Leszka Czajkowskiego i Pawła Piekarczyka.
Zdjęcia: Agnieszka Piwar, Krzysztof Wieczorek