Zakończenie Festiwalu Polonijnego w Iwoniczu-Zdroju. Marsz Polonia

W środę, 22 lipca odbył się ostatni koncert festiwalowy 9. Polonijnego Festiwalu Dziecięcych Zespołów Folklorystycznych w Iwoniczu-Zdroju. Finałowy koncert zgromadził na Placu Dietla kilka tysięcy widzów.

Koncert galowy „Folklorem malowane” rozpoczął się o godz. 19.30. Przed licznie zebraną publicznością zaprezentowały się wszystkie zespoły biorące udział w Festiwalu: Raduńskie Słowiki, Kujawiak, Piast, Jutrzenka, Krakusy, Małe Oldrzychowice, Szkoła Tańca Sokół, Polanie znad Dniepru, Wesoły Ludek, Karolinka, Źródło, Gaik, Mały Lajkonik, Kukułeczka, Biały Orzeł, Oberek, Wołyńskie Słowiki i Polanie, łącznie 19 zespołów z ośmiu krajów świata. Realizację telewizyjną przeprowadziła Telewizja Polska, a do Iwonicza-Zdroju przybył Dyrektor TVP Polonia.

Podczas występów dzieci i młodzież zaprezentowały umiejętności taneczne, aktorskie i wokalne. Uczestnicy przypomnieli publiczności staropolskie zabawy, takie jak „Rolnik siał dolinę”, „Stary niedźwiedź”, „Ciuciubabka” oraz „Łabędzie”.

Na zakończenie przedstawiciele wszystkich zespołów odebrali z rąk organizatorów statuetki festiwalowe oraz zwrócili burmistrzowi klucze do miasta, które otrzymali w dniu rozpoczęcia Festiwalu. Gdy wszyscy znaleźli się na scenie nastąpiło wspólne odśpiewanie Hymnu Polonii „Marsz Polonia”. Ten podniosły i wzruszający moment został uwieczniony na filmie znajdującym się poniżej.

Dodaj komentarz