Obchody Narodowego Dnia Pamięci Żołnierzy Wyklętych w Iwoniczu

Narodowy Dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych to święto państwowe poświęcone żołnierzom podziemia antykomunistycznego i niepodległościowego. Zostało ustanowione na mocy ustawy z dnia 3 lutego 2011 roku dzięki inicjatywie, którą w 2010 roku podjął ówczesny Prezydent Rzeczypospolitej Polskiej, prof. Lech Kaczyński. Fragment uzasadnienia do prezydenckiego projektu ustawy mówi m.in., że ustanowienie święta jest wyrazem hołdu dla żołnierzy drugiej konspiracji za świadectwo męstwa, niezłomnej postawy patriotycznej i przywiązania do tradycji patriotycznych, za krew przelaną w obronie Ojczyzny (…). Narodowy Dzień pamięci „Żołnierzy Wyklętych” to także wyraz hołdu licznym społecznościom lokalnym, których patriotyzm i stała gotowość ofiar na rzecz idei niepodległościowej pozwoliły na kontynuację oporu na długie lata.  

Ofiara „Żołnierzy Wyklętych” została godnie uczczona również w Iwoniczu, gdzie Koło Prawa i Sprawiedliwości w Gminie Iwonicz-Zdrój oraz Parafia pw. Wszystkich Świętych zorganizowały obchody tego ważnego święta.  Dnia 1 marca 2016 roku, o godz. 16.40 przed Grobem Nieznanego Żołnierza oraz pomnikiem Ofiar I i II wojny światowej i Tragedii Smoleńskiej na nowym cmentarzu w Iwoniczu odbyła się patriotyczna uroczystość. Przybyłych mieszkańców i gości powitał Przewodniczący Rady Miejskiej w Iwoniczu-Zdroju, p. Józef Sowiński, który odniósł się do charakteru święta przypominając tragiczne losy tych, których władza komunistyczna skazała na śmierć i zapomnienie.

4

Następnie iwoniccy kapłani, w tym ks. proboszcz Kazimierz Giera i ks. prałat Kazimierz Piotrowski, poprowadzili modlitwę w intencji żyjących i poległych żołnierzy drugiej konspiracji dzieląc się z uczestnikami wspomnieniami i refleksją nad losem tych, którzy stawili zbrojny opór sowietyzacji Polski.

OLYMPUS DIGITAL CAMERA
Ks. prałat Kazimierz Piotrowski i ks. proboszcz Kazimierz Giera

Następnie zebrani odśpiewali wszystkie cztery zwrotki Polskiego Hymnu Narodowego. Po tej części uroczystości delegacje złożyły kwiaty. Parlament Rzeczypospolitej Polskiej reprezentował Poseł na Sejm RP Piotr Babinetz, a Sejmik Województwa Podkarpackiego Wiceprzewodnicząca Sejmiku Dorota Chilik, którzy  złożyli wiązanki kwiatów przy Grobie Nieznanego Żołnierza oraz pod pomnikiem Ofiar I i II wojny światowej.

OLYMPUS DIGITAL CAMERA
Wiceprzewodnicząca Sejmiku Dorota Chilik i Poseł na Sejm RP Piotr Babinetz

Kolejną delegację stanowiła Rada Miejska w Iwoniczu-Zdroju wraz z mieszkańcami. W skład delegacji weszli: Przewodniczący Józef Sowiński, Radny Bogdan Ryznar i p. Jan Łapuszewski jako przedstawiciel mieszkańców Gminy.

OLYMPUS DIGITAL CAMERA
Delegacja Radnych i Mieszkańców Gminy Iwonicz-Zdrój

Kwiaty i znicze w imieniu Koła Prawa i Sprawiedliwości w Gminie Iwonicz-Zdrój złożyli: Radny Grzegorz Nieradka, Sekretarz Koła Bogdan Skotnicki i Wicedyrektor Podkarpackiego Oddziału Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa Wiesław Polek.

OLYMPUS DIGITAL CAMERA
Prawo i Sprawiedliwość w Gminie Iwonicz-Zdrój

W uroczystości wzięła udział p. Renata Zając, Przewodnicząca Stowarzyszenia Ludzi Aktywnych „Ares” w Lubatowej wraz z córką reprezentującą Harcerzy.

Dalsza część obchodów odbyła się w kościele parafialnym pw. Wszystkich Świętych, gdzie sprawowana była Msza Święta w intencji żołnierzy podziemia antykomunistycznego. Uroczystej Eucharystii przewodniczył ks. prałat Kazimierz Piotrowski, który w słowie wstępnym przypomniał o tym, jak ważną datą dla tożsamości Polaków jest dzień 1 marca.

21

Homilię natomiast wygłosił rekolekcjonista z Sanoka, a Modlitwę Wiernych poprowadził lektor Piotr Głowa. We Mszy Świętej wzięło udział ponad stu mieszkańców Iwonicza i gości.

23

24

Na zakończenie Eucharystii w postawie stojącej odśpiewany został Hymn „Boże coś Polskę”.

Zdjęcia: Karolina Skotnicka, Andrzej Brzana

Pełna fotorelacja z uroczystości na portalu terazKrosno.pl 

Dodaj komentarz