Historyczne obchody VII rocznicy Tragedii Smoleńskiej w Iwoniczu-Zdroju

Ogłoszenie w dniu 10 lutego 2017 roku II edycji Konkursu „Warto być Polakiem” poświęconego pamięci Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej Lecha Kaczyńskiego, Msza Święta w intencji Ojczyzny oraz wszystkich Ofiar Tragedii Smoleńskiej za wstawiennictwem Świętego Jana Pawła II, uroczystości patriotyczne z udziałem Zespołu Szkół Gastronomiczno-Hotelarskich w Iwoniczu-Zdroju oraz koncert fortepianowy w wykonaniu laureatki międzynarodowych konkursów pianistycznych Anieli Madery. Udział władz szczebla państwowego, wojewódzkiego, powiatowego i gminnego – tak Iwonicz-Zdrój uczcił największą tragedię w powojennej historii Polski – Tragedię Smoleńską.

W niedzielę, 2 kwietnia 2017 roku o godz. 15.00 w kościele parafialnym pw. Świętego Iwona i Matki Bożej Uzdrowienie Chorych w Iwoniczu-Zdroju z udziałem kilkuset osób rozpoczęło się tradycyjne wielkopostne nabożeństwo Gorzkich Żali z kazaniem pasyjnym. Głównym tematem był motyw Krzyża Świętego jako cierpienia i trudności, na którym Chrystus uśmiercił grzechy całego świata przeobrażając Krzyż w narzędzie zwycięstwa i chwały. Następnie sprawowana była uroczysta Msza Święta koncelebrowana w intencji Ojczyzny i wszystkich Ofiar Tragedii Smoleńskiej za wstawiennictwem Świętego Jana Pawła II w XII rocznicę Jego odejścia do Domu Ojca.

55

53

54

Po Eucharystii wszyscy uczestnicy udali się do sali widowiskowo-teatralnej przy Placu Dietla, gdzie rozpoczęła się II część obchodów. Tam prowadzący spotkanie: Pani Karolina Skotnicka i Pan Grzegorz Nieradka powitali zebranych i przedstawili program spotkania.

1

Wśród gości obecny był przedstawiciel Parlamentu Rzeczypospolitej Polskiej Poseł na Sejm Pan Piotr Babinetz, Starosta Krośnieński Pan Jan Juszczak, Radni Powiatu Krośnieńskiego Pani Dorota Tomasiewicz i Pan Stanisław Kenar, Przewodniczący Rady Miejskiej w Iwoniczu-Zdroju Pan Józef Sowiński, Przewodniczący Komisji Oświaty, Kultury, Zdrowia i Kultury Fizycznej Pan Marcin Zając, Sołtys Iwonicza Pan Waldemar Niemczyk, Sekretarz  Zarządu Komitetu Gminnego Prawa i Sprawiedliwości w Iwoniczu-Zdroju Pan Bogdan Skotnicki, Prezes Zarządu Stowarzyszenia „Czyń Dobro, Mimo Wszystko” Pani Kamila Bogacka, Pani hrabina Tarnowska z Dukli, Zarząd Stowarzyszenia Przyjaciół Iwonicza-Zdroju na czele z Panią Haliną Józefczyk-Habrat, Wiceprezes Zarządu Iwonickiego Stowarzyszenia „Ocalić od zapomnienia” i Radny Rady Miejskiej Pan Marek Bliżycki wraz z małżonką, zastępca dyrektora rzeszowskiego oddziału Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa Pan Wiesław Polek, dyrektorzy szkół, nauczyciele i uczniowie wraz z rodzicami, którzy wzięli aktywny udział w II edycji Konkursu „Warto być Polakiem” oraz mieszkańcy i goście Iwonicza-Zdroju.

3

6

4

5

Organizatorzy przekazali również słowa pozdrowień dla uczestników od Senator Rzeczypospolitej Polskiej Pani Alicji Zając, Posła na Sejm Rzeczypospolitej Polskiej Pana Bogdana Rzońcy, Wiceprzewodniczącej Sejmiku Województwa Podkarpackiego Doroty Chilik oraz Zastępcy Przewodniczącego Komisji Krajowej Niezależnego Samorządnego Związku Zawodowego „Solidarność” Pana Tadeusza Majchrowicza, którzy wsparli rzeczowo organizację Konkursu, ale z różnych przyczyn nie mogli dotrzeć na uroczystość. Patronat medialny nad wydarzeniem objął portal terazKrosno.pl

List do Uczestników i Organizatorów Obchodów VII rocznicy Tragedii Smoleńskiej w Iwoniczu-Zdroju wystosował Marszałek Sejmu Rzeczypospolitej Polskiej Pan Marek Kuchciński. 

List Marszałka Sejmu RP

Prowadzący spotkanie zaprosili na scenę uczniów Zespołu Szkół Gastronomiczno-Hotelarskich w Iwoniczu-Zdroju pod opieką Pani Haliny Józefczyk-Habrat, Pani Bożeny Niziołek i Pani Agnieszki Masłyk, którzy poprosili o powstanie i wspólne odśpiewanie wszystkich czterech zwrotek Polskiego Hymnu Narodowego.

9

Po tym najbardziej uroczystym momencie rozpoczęła się część artystyczna spotkania. Uczniowie zaprezentowali najwyższy poziom poprzez niezwykle rozbudowany i bardzo ambitny program. Wzruszające deklamacje poezji patriotycznej, poruszające wykonania utworów muzycznych, wykonanie Poloneza – reprezentacyjnego polskiego tańca narodowego w przepięknych strojach szlacheckich przez Zespół Tańca Ludowego „Pogórzanie” w Głowience pod kierunkiem Pani Małgorzaty Machnik. Wszystko to opatrzone starannie dobraną muzyką, efektami świetlnymi oraz obrazami wyświetlanymi w tle. Wreszcie chwytający za serce Apel Smoleński z wezwaniem „Stańcie do apelu!” do Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej i Zwierzchnika Polskich Sił Zbrojnych Lecha Kaczyńskiego, Pierwszej Damy Rzeczypospolitej Polskiej Marii Kaczyńskiej, Ostatniego Prezydenta na uchodźctwie Ryszarda Kaczorowskiego, Księży Biskupów różnych wyznań, Generałów Wojska Polskiego i zarazem dowódców wszystkich rodzajów sił zbrojnych, ministrów, parlamentarzystów, szefów centralnych instytucji państwowych, członków rodzin katyńskich, oficerów Biura Ochrony Rządu i załogi rządowego samolotu TU 154 M, którzy w sobotni poranek, 10 kwietnia 2010 roku udawali się do Katynia, aby oddać hołd ofiarom ludobójstwa dokonanego przez sowietów na ponad 22 tysiącach polskich oficerów, lekarzy i inżynierów w 70. rocznicę zbrodni.

11

15

21

23

24

26

Łącznie 96 ofiar, najwyższych przedstawicieli Państwa Polskiego, którzy zginęli siedem lat temu w wigilię Niedzieli Miłosierdzia Bożego. W tę że wigilię, pięć lat wcześniej, spokojnie do domu Ojca odszedł Jan Paweł II. Sobota przed ogłoszoną przez niego Niedzielą Miłosierdzia Bożego po raz drugi stała się dniem, w którym Polska straciła kogoś bardzo ważnego.

Prezydent idzie na Wawel (Autor: Henryk Krzyżanowski)

Dźwięczy requiem pod dzwonu kloszem,

Salonowcy –  skończcie tę wrzawę.

O czas smutnej zadumy proszę,

gdy Prezydent idzie na Wawel.

Kogo wiedzie w żałobnej gali?

Jakieś cienie, mundury krwawe,

ci w Katyniu z dołów powstali,

z Prezydentem idą na Wawel.

 

Idą wolno, lecz równym krokiem,

bo im marsza rozbrzmiewa grave.

Niezbadanym Boga wyrokiem

z Prezydentem ciągną na Wawel.

 

Gdy próg przejdą królewskich pokoi,

krótki apel – czas z misji zdać sprawę,

potem spać – pierwsza noc już wśród swoich

z Prezydentem, co wwiódł ich na Wawel.

Cicho! śpią …Ale może obudzi

ich los w nas to, co czyste i prawe?

Niech pojedna – partie i ludzi,

dzień, gdy oni dotarli na Wawel.

Niespodzianką tego wieczoru był dla uczestników uroczystości występ Anieli Madery – uczennicy VI klasy Ogólnokształcącej Szkoły Muzycznej II stopnia w Krośnie w klasie fortepianu mgr Iwony Madery. Warsztat pianistyczny  Aniela doskonali uczestnicząc w wielu kursach i lekcjach mistrzowskich m.in. w Dusznikach Zdroju u Philippe Giusiano, w  Krakowie u prof. Pikula, Gdańsku i Sanoku. W sierpniu, dzięki otrzymanemu stypendium,  brała udział w kursie mistrzowskim w Izraelu. Za wysokie wyniki w nauce otrzymała stypendium Prezesa Rady Ministrów, za osiągnięcia artystyczne w latach 2015/2016 stypendium Marszałka Województwa Podkarpackiego oraz Nagrodę Prezydenta Miasta Krosna. Od dwóch lat jest stypendystką Krajowego Funduszu na Rzecz Dzieci. W programie koncertu poświęconego pamięci Św. Jana Pawła II oraz Ofiar Tragedii Smoleńskiej znalazły się następujące utwory:

Fryderyk Chopin- Mazurki opus 24

Fryderyk Chopin-Etiuda a-moll opus 25 numer 4

Fryderyk Chopin- Barkarola Fis-dur opus 60.

31

30

32

Piękne wykonanie Chopina wzmocniło jeszcze bardziej zbudowany wcześniej cudowny patriotyczny nastrój i w takich okolicznościach, po nagrodzeniu artystki burzą oklasków i wręczeniu przez Organizatorów upominków, głos zabrała Pani Kamila Bogacka – Prezes Zarządu Stowarzyszenia „Czyń Dobro, Mimo Wszystko”, a prywatnie córka doktora Kamila Bogackiego – osobistego lekarza Marszałka Józefa Piłsudskiego i przyjaciela Prezydenta Stanów Zjednoczonych Thomasa Woodrow Wilsona. Zwróciła się w słowach podziękowania do Pana Grzegorza Nieradki – organizatora uroczystości – dziękując za trud włożony w patriotyczne wychowanie najmłodszego pokolenia oraz gratulując najwyższego poziomu spotkania. Przekazała także gratulacje dyrektorom szkół, nauczycielom, rodzicom i uczniom, którzy za kilka chwil mieli odebrać cenne nagrody w Konkursie.

35

Po tym wystąpieniu przystąpiono do ostatniego elementu programu, wyczekiwanego zwłaszcza przez dzieci czyli rozstrzygnięcia i przyznania nagród w II edycji Konkursu „Warto być Polakiem” poświęconego pamięci Prezydenta Lecha Kaczyńskiego. W imieniu Ministra Obrony Narodowej Pana Antoniego Macierewicza Konkurs Patronatem Honorowym objął Podsekretarz Stanu w Ministerstwie Obrony Narodowej prof. Wojciech Fałkowski. Prowadzący zwrócili uwagę, że tegoroczna edycja uzyskała rekordowe wsparcie od szeregu instytucji państwowych. Nagrody rzeczowe dla laureatów i uczestników Konkursu przekazała Kancelaria Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej Andrzeja Dudy, Gabinet Marszałka Sejmu Rzeczypospolitej Polskiej Marka Kuchcińskiego, Ministerstwo Spraw Wewnętrznych i Administracji, Ministerstwo Edukacji Narodowej, Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego, Ministerstwo Sportu i Turystyki, Instytut Pamięci Narodowej, Niezależny Samorządny Związek Zawodowy „Solidarność”, Prezes Prawa i Sprawiedliwości Jarosław Kaczyński, Senator Rzeczypospolitej Polskiej Alicja Zając, Poseł na Sejm Rzeczypospolitej Polskiej Piotr Babinetz, Wydawnictwo Arcana, Wydawnictwo Biały Kruk, Wydawnictwo Fronda, Tygodnik Gazeta Polska i Tygodnik Do Rzeczy. Wśród nagród znalazły się oprawione zdjęcia z autografami Pary Prezydenckiej, książki z osobistą dedykacją Premiera Jarosława Kaczyńskiego, cenne albumy i książki, filmy dokumentalne i płyty z utworami polskich kompozytorów, eleganckie pióra i długopisy, gry edukacyjne, puzzle, słuchawki, power-banki, pen-drive’y i inne funkcjonalne gadżety.

Na scenę zaproszono Posła na Sejm RP Pana Piotra Babinetza oraz Starostę Krośnieńskiego Pana Jana Juszczaka, którzy zwrócili się do zebranych poruszając w swoich wystąpieniach  potrzebę pielęgnacji prawdy historycznej dotyczącej Zbrodni Katyńskiej oraz Tragedii Smoleńskiej. Pogratulowali także Organizatorom pięknego przebiegu uroczystości. Na scenę zaproszono również członków Komisji Konkursowej Panią Halinę Józefczyk-Habrat i Pana Józefa Sowińskiego. Przewodniczący Komisji Konkursowej Pan Grzegorz Nieradka odczytał protokół, a członkowie Komisji wręczyli nagrody rzeczowe dla 85 uczniów szkół podstawowych, gimnazjów i szkół średnich. Łącznie w konkursie wzięło udział blisko 150 uczniów – każdy otrzymał z rąk komisji dyplom uczestnictwa oraz upominki w postaci słodyczy i gadżetów.

37

40

46

48

Po tym radosnym akcencie prowadzący podziękowali Komisji Konkursowej za wielogodzinną pracę jednocześnie informując, że od maja wszystkie prace konkursowe będzie można obejrzeć na wystawie zorganizowanej w Galerii Pasaż w Iwoniczu-Zdroju.

49

50

52

Przekazano również podziękowania Dyrektor Gminnego Ośrodka Kultury Pani Dorocie Sokołowskiej-Świstak za udostępnienie pięknej sali na uroczystość oraz pracownikom Gminnego Ośrodka Kultury: Pani Ewie Dobrowolskiej, Panu Krzysztofowi Kenarowi oraz Panu Andrzejowi Boczarowi za okazaną pomoc we współorganizacji wydarzenia. Na koniec prowadzący spotkanie podziękowali tym wszystkim, którzy poprzez swoją obecność przyczynili się do godnego uczczenia Ojca Świętego Jana Pawła II, Pana Prezydenta Lecha Kaczyńskiego i wszystkich Ofiar Tragedii Smoleńskiej. Następnie zaproszono do obejrzenia filmu „Pogarda” w reżyserii Marii Dłużewskiej i Joanny Lichockiej, którego projekcja była możliwa dzięki uprzejmości Pana Tomasza Sakiewicza – Redaktora Naczelnego Tygodnika Gazeta Polska.