Bóg jest dla wszystkich. Pod takim hasłem IV Orszak Trzech Króli przeszedł ulicami Iwonicza

W sobotę 6 stycznia 2018 roku w parafii pw. Wszystkich Świętych w Iwoniczu obchodziliśmy uroczystość Objawienia Pańskiego, w polskiej tradycji znaną bardziej jako Święto Trzech Króli. Tuż przed rozpoczęciem uroczystej Sumy pod przewodnictwem ks. proboszcza Kazimierza Giery z udziałem ks. prałata Kazimierza Piotrowskiego oraz ks. wikariusza Sebastiana Muchy, do prezbiterium naszej świątyni weszli Trzej Królowie, którym towarzyszyły sztandary w odpowiednich barwach: czerwonej symbolizującej Europę, zielonej symbolizującym Azję i niebieskiej będącym symbolem Afryki. Tej wymownej scenie towarzyszył komentarz odczytany przez ks. Sebastiana Muchę. Zobrazowane w ten sposób objawienie Zbawiciela wszystkim narodom ziemi znalazło swoje odzwierciedlenie w odczytanych podczas liturgii słowach z Księgi Izajasza „I pójdą narody do twojego światła, królowie do blasku twojego wschodu Podnieś oczy wokoło i popatrz: Ci wszyscy zebrani zdążają do ciebie. Twoi synowie przychodzą z daleka, na rękach niesione twe córki. Wtedy zobaczysz i promienieć będziesz, a serce twe zadrży i rozszerzy się, bo do ciebie napłyną bogactwa zamorskie, zasoby narodów przyjdą ku tobie. Zaleje cię mnogość wielbłądów – dromadery z Madianu i z Efy. Wszyscy oni przybędą ze Saby, zaofiarują złoto i kadzidło, nucąc radośnie hymny na cześć Pana”.

Na zakończenie Mszy Świętej wszyscy uczestnicy odmówili modlitwę Anioł Pański, pozostając w łączności ze Stolicą Apostolską oraz papieżem Franciszkiem, który o tej samej porze z okna swojego apartamentu pozdrowił wszystkich Polaków podążających za Zbawicielem w Orszaku Trzech Króli. Po modlitwie uformowano Orszak, na czele którego, podobnie jak rok wcześniej, ustawiła się „żywa Gwiazda Betlejemska” utworzona przez kilkanaście uczennic Szkoły Podstawowej im. ks. Antoniego Podgórskiego w Iwoniczu. Wolontariuszki w specjalnie uszytych czapeczkach-gwizdkach stanowiły promyczki Gwiazdy mającej doprowadzić Trzech Króli do Świętej Rodziny. Tuż za nią podążali Trzej Królowie, w rolę których wcielili się iwoniccy klerycy, a za nimi licznie zebrani mieszkańcy Iwonicza otrzymując od organizatorów korony, śpiewniki i orszakowe naklejki. Ze względu na piękną pogodę w Orszaku wzięła udział rekordowa liczba uczestników. Przy śpiewie kolęd prowadzonym przez animatorów muzycznych z Ruchu Apostolstwa Młodzieży kilkaset osób przemierzyło ulicę Długą i ulicę Zagrodniki, aby w sali Domu Ludowego raz jeszcze przeżyć świąteczny, bożonarodzeniowy nastrój. Tam oczekiwała już Święta Rodzina. Tym razem w rolę Maryi i Józefa wcielili się Państwo Agnieszka i Maciej Baran, a ich synek Kacperek został Dzieciątkiem Jezus.

Dary, które Trzej Królowie przynieśli Nowonarodzonemu, to złoto – symbol władzy królewskiej przynależnej Chrystusowi na ziemi. Wręczył je Melchior, który według tradycji kojarzony jest z Europą. Kacper przyniósł mirrę będącą symbolem człowieczeństwa i męczeńskiej śmierci Jezusa. Tradycja podaje, że przybył z Afryki, dlatego w ikonografii przedstawiany jest jako osoba czarnoskóra. Baltazar przywędrował z Azji i ofiarował dzieciątku kadzidło – symbol boskości. Scenę złożenia darów i oddania pokłonu Dzieciątku Jezus licznie zebrani uczestnicy nagrodzili brawami.

Następnie na scenie pojawili się uczniowie Gimnazjum Publicznego w Iwoniczu, których do odegrania tradycyjnych Jasełek przygotował ks. Wikariusz Krzysztof Majder. Program aktorski swoim śpiewem uzupełniała schola młodzieżowa. Publiczność doceniła pracę młodzieży gromkimi oklaskami.

W wyjątkowo bogatym programie tegorocznego Orszaku nie mogło zabraknął uczniów Szkoły Podstawowej im. ks. Antoniego podgórskiego w Iwoniczu. Młodzi artyści, przygotowani przez Siostrę Danutę Benedyktę Pruś, która wielokrotnie dała poznać się jako opiekuńcza wychowawczyni dzieci oraz mistrzyni przedstawień teatralnych, i tym razem pokazali się z najlepszej strony. Niezwykle bogaty program przedstawienia wprawił w zachwyt wszystkich zebranych, którzy spontanicznie nagradzali brawami poszczególne elementy sztuki. Młodzi artyści zaprezentowali wyjątkowy talent wokalny, występując w solowych wykonaniach muzycznych, wielki kunszt sztuki aktorskiej, prezentując bardzo rozbudowane i ambitne sceny. Połączenie dwóch rzeczywistości – obrazu młodych ludzi naszego stulecia oraz wydarzeń mających miejsce ponad dwa tysiące lat temu w jeden spójny, religijny przekaz było osiągnięciem na miarę dojrzałych, profesjonalnych aktorów. Wreszcie opanowanie elementów pantomimy, bo i tej formy artystycznej nie zabrakło w spektaklu, czyli niezapomniane role „wieszaka”, „kufra” i „fotela” godne były najwyższego uznania. W tym miejscu warto przypomnieć, że za podobny występ podczas Iwonickiego Orszaku Trzech Króli w 2016 roku uczniowie, staraniem Grzegorza Nieradki – Koordynatora Iwonickiego Orszaku Trzech Króli – mogli zaprezentować się w Pałacu Prezydenckim w Warszawie podczas osobistego spotkania z Pierwszą Damą Agatą Kornhauser-Dudą. Gdy podczas finału wszyscy aktorzy znów znaleźli się na scenie, publiczność nagrodziła ich prawdziwą burzą oklasków.

Jak co roku podczas Iwonickiego Orszaku Trzech Króli zaprezentowali się również podopieczni Domu Pomocy Społecznej Zakonu Bonifratrów w Iwoniczu, którzy przygotowali wzruszający program aktorsko-muzyczny. Oprócz podopiecznych wystąpili w nim także wychowawcy i pracownicy iwonickiego Domu Pomocy Społecznej. Scena przy wigilijnym stole miała przypomnieć, jak ważne są rodzinne relacje, wzajemny szacunek i miłość. Włączająca się spontanicznie we wspólne kolędowanie publiczność nagrodziła artystów owacjami.

Na zakończenie orszakowego spotkania, będącego liturgicznym zakończeniem okresu Bożego Narodzenia, ks. proboszcz Kazimierz Giera podziękował wszystkim artystom i licznie zebranym parafianom życząc Bożego Błogosławieństwa.

Koordynatorem Iwonickiego Orszaku Trzech Króli jest Grzegorz Nieradka.

1

1

5

1

6

10

12

8