Uroczystość z okazji 71. rocznicy ukraińskiego ludobójstwa w Borownicy

W niedzielę, 17 kwietnia 2016 r. Grzegorz Nieradka miał zaszczyt reprezentować Posła na Sejm RP Pana Piotra Babinetza podczas uroczystych obchodów 71. rocznicy ludobójstwa dokonanego przez Ukraińców na 62 mieszkańcach wsi Borownica w powiecie przemyskim. W uroczystości z udziałem Kompanii Honorowej Wojska Polskiego uczestniczył również Wicewojewoda Podkarpacki Pan Witold Lechowski, władze Przemyśla i powiatu przemyskiego, Gminy Bircza oraz rodziny i bliscy zamordowanych.

Uroczystość rozpoczęła się o godz. 11.00 przy pomniku zamordowanych mieszkańców Borownicy od odśpiewania Polskiego Hymnu Narodowego oraz wciągnięcia flagi państwowej na maszt. Następnie okolicznościowe przemówienia wygłosili wójt gminy Bircza i starosta przemyski. Dowódca Kompanii Honorowej Wojska Polskiego odczytał Apel Poległych, po czym oddział wykonał salwę honorową.

Zasłużeni dla upamiętnienia zamordowanych mieszkańców Borownicy samorządowcy i działacze społeczni otrzymali odznaczenia, po czym nastąpiła ceremonia składania kwiatów. Wzięło w niej udział kilkadziesiąt delegacji, co stanowi niezbyty dowód, że pamięć o ludobójstwie dokonanym przez Ukraińców jest na ziemi przemyskiej bardzo żywa. Następnie poczty sztandarowe, wojsko, zaproszeni goście i mieszkańcy udali się do kościoła parafialnego w Borownicy, gdzie sprawowana była uroczysta Msza Święta w intencji Ofiar.

3

W imieniu Posła na Sejm RP Piotra Babinetza kwiaty przy pomniku zamordowanych mieszkańców Borownicy złożył Grzegorz Nieradka

9

W uroczystościach uczestniczył przedstawiciel rządu RP, Wicewojewoda Podkarpacki Witold Lechowski

12

Dowódca Kompanii Honorowej Wojska Polskiego z asystą

13

Kompania Honorowa Wojska Polskiego ze sztandarem

14

Warta przy pomniku mieszkańców Borownicy zamordowanych przez Ukraińców w 1945 roku

Dodaj komentarz